Učenici 5. c OŠ Jure Kaštelana imali su školske god. 2023./2024.
sa svojom razrednicom Tihanom Levar, učiteljicom u pratnji
Tamarom Klarić i ravnateljem Krešimirom Supancom zanimljivu
nagradnu avanturu u moru uz najzapadniju točku Hrvatske, u
Savudriji, a sve zahvaljujući ekološkoj osviještenosti, kreativnosti
i domišljatosti dječaka, djevojčica, učiteljice i jedne mame. Riječ je
o IX. Međunarodnoj dječjoj ronilačkoj ekopatroli kojoj su se
kaštelanci priključili jer su snimili najbolji ekovideo u Školi u prirodi
Znamo da ćete se vjerojatno zapitati kako je sad aktualno školastično nešto što se dogodilo prije ljetnih praznika, a mi smo na kraju ljeta, tj. na početku nove školske godine, ali jest: zato što je bilo toliko zanimljivo i fantastično da smo poželjeli s tim fantastičnim osjećajem započeti novi broj Čarobne frule. Evo! Učenici 5. c OŠ Jure Kaštelana imali su potkraj šk. god. 2023./2024. sa svojom učiteljicom Tihanom Levar, učiteljicom u pratnji Tamarom Klarić i ravnateljem Krešimirom Supancom zanimljivu nagradnu avanturu u moru uz najzapadniju točku Hrvatske, a sve zahvaljujući ekološkoj osviještenosti, kreativnosti i domišljatosti dječaka, djevojčica, učiteljice i jedne mame. Riječ je o IX. Međunarodnoj dječjoj ronilačkoj ekopatroli kojoj su se kaštelanci cekači priključili jer su snimili najbolji ekovideo u Školi u prirodi. Sve ćete upravo doznati od njih samih koji su se, iako tada još četvrtaši, nakon ronjenja i druženja s prijateljima, upustili i u novinarski zadatak.
NAŠOJ SREĆI NIJE BILO KRAJA
Mi iz 4.c razreda OŠ Jure Kaštelana, bili smo u školi u prirodi u Crikvenici, u hostelu Stoimena sredinom svibnja 2024.godine. Hostel Stoimena je pod Nazorom (Vladimir Nazor podružnica je Zagrebačkog holdinga koja se posljednjih 60 godina uspješno bavi organiziranjem putovanja djece i mladih, a ime je dobila po važnom hrvatskom književniku koji je svojedobno bio i ravnatelj škole). U školi u prirodi saznali smo za nagradni videonatječaj za očuvanje okoliša.
Nagrađeni video
Odmah smo počeli snimati videozapise o ekologiji u Crikvenici. Sve osim zvuka bilo je snimljeno u Crikvenici. Imali smo različite motive za snimanje – more, šumu, nebo i različite spremnike za otpad. Kad smo se vratili u Zagreb zajednički smo smišljali eko-poruke koje smo kasnije koristili u videu. Trudili smo se da svaka ekoporuka bude u rimi. Zajedno smo govorili poruke, a učiteljica je snimala zvuk. Nacrtali smo crteže sa spremnicima za otpad i smislili naslov. Neki od nas su naučili pokazivati poruke na gluhonijemom jeziku te smo navedeno također snimili. Imali smo sve potrebno za video za natječaj. Malu pomoć imali smo i od Teove mame u montiranju videa. Video je bio gotov i učiteljica ga je poslala u Nazor. Nakon tjedan dana predstavnik Društva “Vladimir Nazor” došao nam je u razred i rekao da smo osvojili putovanje u kamp u Savudriju za cijeli razred za puna 3 dana. Našoj sreći nije bilo kraja.
Lovro Augustinović
NAGRAĐENI ZA GENIJALAN EKOLOŠKI VIDEO, SA ZNAKOVNIM JEZIKOM
Moj razred, 4.c, osvojio je sjajnu nagradu – vikend u Savudriji, kampu Veli Jože. Nagradu smo dobili jer smo napravili genijalan video o očuvanju prirode u kojem smo se čak potrudili i naučiti znakovni jezik. U petak ujutro smo krenuli, zajedno s učiteljicom i učenicima iz Gline koji su također išli, a čim smo stigli, ekipa iz kampa, nakon kratkog predaha od puta odvela nas je na provjeru našeg znanja plivanja. Za to je postojao dobar razlog – naš je zadatak tamo bio pomoći u čišćenju podmorja. Kako bismo ronili i čistili podmorje ako ne znamo dobro plivati? Uglavnom, pokazalo se da smo svi i više nego dobri plivači, spremni za sve izazove koji nas čekaju!Provjera plivanja je obavljena i došlo je vrijeme za „gušatnje“- odlazak na pješčanu plažu. Dan nakon toga nije bio gotov, vrhunac je bio večernji disco! Iscrpljeni, bacili smo se nakon diska u krpe..
Dan drugi, ništa nije bio manje uzbudljiv. Došlo je vrijeme da naučimo roniti, ali ne samo roniti, već roniti s bocom! Koji doživljaj! Ronioci iz kampa svakome od nas pokazali su kako se roni i diše pod vodom. To je bila zapravo priprema za idući dan, kad je bila u planu prava akcija čišćenja morskog dna. Super nam je bio i aquapark, koji je opet došao nakon posla, kao mala nagrada za nas. Navečer nas je čekalo još zabave ali ovaj puta ne disco već talent show. Svi su pokazali svoj poseban talent, ples, pjevanje, razne akrobacije. Nakon toga, nije preostalo ništa nego da se opet bacimo na spavanje, jer su nas idući dan čekale nove avanture.
Neva Topolovac
BILO JE TEŠKO DISATI, ALI SE NAVIKNEŠ NAKON NEKOG VREMENA
Drugi dan nakon doručka išli smo roniti s bocom. Bilo je puno opreme (neoprensko odijelo za ronjenje, čizme, maska i najvažnije boca s kisikom). Kad smo sve obukli, mogli smo ići roniti. Bilo je teško ući u more, ali u moru je sve bilo lakše. Bilo je teško disati, ali se navikneš nakon nekog vremena. Ušao sam pod morsku površinu i počeo roniti. Spazio sam jedan tanjur, odatle je sve počelo. Nakon prvog ronjenja išao sam ponovno, ali ovaj put ronio sam na dah. Zaronio sam želeći izvaditi taj tanjur. Nakon što sam ga izronio, svi smo počeli roniti na dah u potrazi za smećem iz mora. Našli smo uže, vilicu, čepove od limenka… Zadnji dan bili smo u ronilačkoj akciji čišćenja, ali ovaj put s bocom. Također smo našli puno smeća. Poslije smo ronili i na dah. Bilo nam je jako zabavno.
Teo Varga
SVI SMO POKUŠALI IZRONITI SMEĆE, JA SAM IZRONILA RAKOVA KLIJEŠTA
Probudili su nas ujutro zvukovi koraka i glasovi odraslih. Vidjeli smo da Slovenci postavljaju zip-line i traku za hodanje ispred naših kućica. Prije doručka bili smo na zip-lineu i na traci. Bilo je fora. Nakon doručka učenici 4.c išli su roniti. O ronjenju vas je izvijestio učenik Teo Varga. Svi smo pokušali izroniti smeće. Ja sam izronila rakova kliješta. Bilo je zabavno. Oko 13 sati išli smo na bananu na drugu plažu. Ondje su bile i mažoretkinje. Rekle su nam da je jako zabavno i da su one umalo pale. U mojem redu nitko nije pao. Ali, zato je pao red pored nas. Gliser je driftao na desnu stranu, valovi su malo zapljuskivali bananu, čineći je skliskom, i skliznuli su u more. Jedna učenica je bila na pola u moru, a druga se uspjela zadržati, pa nije skliznula s banane.
Došlo je vrijeme ručka, a zatim i vrijeme za pakiranje. U 16 sati smo krenuli autobusom za Zagreb, a mažoretkinje su nastavile prema Glini.
Doviđenja, Savudrijo! Bilo je zabavno i „ekološko“. Nadam se ponovno susretu.
Jana Đurić
Inače, kako u najavi tog ekodogađaja izvještava Ekovjesnik, riječ je o akciji “čišćenja podmorja koja se provodi u Kampu Veli Jože ima za cilj povezivanje svih generacija i susjednih zemalja s istim ciljem zaštite prirode i okoliša, očuvanja prirodnih ljepota Jadranskog mora te podizanja razine svijesti o važnosti očuvanja mora, a sudjelovat će brojni ronilački klubovi, Javne vatrogasne postrojbe te pripadnici ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Republike Hrvatske i Civilna zaštita Republike Slovenije. Eko patrola Čišćenje bez granica – IX. Međunarodna dječja ronilačka ekopatrola provodi se u organizaciji Agencije Plava promocija, Zagrebačkog holdinga te njegove podružnice Vladimir Nazor, Ronilačkog kluba Hrvatskih ratnih vojnih invalida (HRVI) Nemo-Adriatic i PGD Piran, a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Republike Hrvatske, Ravnateljstva civilne zaštite Republike Hrvatske, Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer, Grada Umaga i Grada Pirana.”
“TI su naši klinci izvrsni i baš je bilo super”, izjavio nam je za Frulu ponosni ravnatelj Krešimir Supanc koji je s razrednicom TIhanom Levar i učiteljicom Tamarom Klarić pratio nagrađene učenike u Savudriji.
Oka Otonijić u suradnji s učiteljicom Tihanom Levar i učenicima prošlogodišnjeg 4. c, tekst i foto