PRIKAZ MREŽNE KNJIGE ODJECI IVANINI

7. 11. 2024. | Kultura i odrastanje

Zbornik je u izdanju Društva profesora hrvatskoga jezika i

partnerskih škola OŠ Sračinec i OŠ Ivane Brlić-Mažuranić

Virovitica objavljen u listopadu 2024. godine i na njemu je

radilo mnogo marljivih škola iz raznih dijelova Hrvatske.

Pokušalo se promovirati Ivanu Brlić-Mažuranić likovnim

uradcima, književnim i multimedijskim tekstovima koji

uključuju stvaranje dokumentarnih  videozapisa, pjesama,

pa čak i vrlo uspjelih učeničkih animiranih filmova.

 

 

Jeste li ikada zavirili u svijet bajki? A u svijet Ivaninih bajki? Vjerujte mi na riječ, svidjet će vam se. Čitanjem njezinih priča, obogatit ćete svoj rječnik i razumjeti važnost čitanja za društveni i obrazovni rast. Čitanje knjiga Hrvatskoga Andersena promiče se na društvenim mrežama, ali i u školskoj nastavi. Među ostalim nastaju i mrežni zbornici o našoj književnici i njezinim djelima. Prvi takav, Iskrice mašte, izdan je 18. travnja, na 150. rođendan Ivane Brlić-Mažuranić. U drugom zborniku, nazvanom Odjeci Ivanini, nalazimo tragove Ivanine književnoumjetničke baštine i spominjemo se njezinih djela o kojima učenici i učitelji mnogih škola surađuju i stvaraju literarne, književne i medijske uratke koji su uneseni u ovaj zbornik.


Zbornik je u izdanju Društva profesora hrvatskoga jezika i partnerskih škola OŠ Sračinec i OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica objavljen u listopadu 2024. godine i na njemu je radilo mnogo marljivih škola iz raznih dijelova Hrvatske. Pokušalo se promovirati i popularizirati Ivanu Brlić-Mažuranić likovnim uradcima, književnim tekstovima i multimedijskim tekstovima koji uključuje stvaranje videozapisa, pjesama, pa čak i animiranih filmova. Projektom se učenici zbližavaju s jednom od najvažnijih hrvatskih književnica i pokazuju stvaralaštvo razmišljanja svojom glavom (ne umjetnom inteligencijom) s glavnim ciljem uspoređivanja nekih postupaka likova sa svojim vlastitim postupcima što doprinosi kvalitetnom sazrijevanju i izgradnji karaktera. Također počinju gajiti međusobno zajedništvo i sinergiju te se zbližavaju radeći na zajedničkom cilju. Naravno, svi su sadržaji izvedeni iz obrazovnih ishoda Hrvatskoga jezika, Likovne kulture i Engleskoga jezika. Knjigu je uredila i projekt pokrenula Sanja Miloloža, voditeljica Čarobne frule, koja je i jedna od četiriju glavnih autorica ove knjige uz Snježanu Tramburovski iz OŠ Sračinec, Vesnu Zvečić i Renatu Sudar iz OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica. Škole koje su radile na projektu su: OŠ Sračinec, OŠ Ivana Brlić-Mažuranić u Virovitici, OŠ Šestine, OŠ Špansko-Oranice, OŠ Horvati, OŠ Malešnica, naša škola OŠ Jure Kaštelana, OŠ Petar Zrinski, OŠ Granešina, OŠ I. G. Kovačića, OŠ Vladimira Nazora, OŠ Ljubo Babić, OŠ Rudeš i njezine partnerske škole iz Zagreba i BiH te škole imenjakinje osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić.

Nakon uvodnog dijela s uredničkim predgovorom, sadržaj zbornika  podijeljen je na tri dijela: Školski odjeci, Međuškolski odjeci i Izvanškolski odjeci. Na kraju je dodan popis svih škola sudionika te mentora i autora. Knjiga završava recenzijom izv. prof. dr. sc. Tanje Kuštović i poveznicom za najnoviji animirani film Šuma Striborova Ane Despot.

 

ŠKOLSKI ODJECI

Dio Školski odjeci sadrži radove svih iznad navedenih škola. Učenici OŠ Sračinec, vjerojatno jedna od najmarljivijih i najmaštovitijih škola, pisali su sastavak o Ivaninu životu, posjetili Ivaninu kuću bajki u Ogulinu, slikali portrete Ivane Brlić-Mažuranić, crtali neke događaje iz Ivaninih djela, animirali kratke crtane filmove, čitali Tales of Long Ago i sastavili rječnike nepoznatih riječi iz djela na engleskome jeziku. Učenici OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Virovitice u svojem su školskom časopisu Hlapić dodali novi broj u kojemu su se nalazili svi radovi učenika te škole: stripovi, slike, plakati i članci o proslavi dana škole na Ivanin rođendan (18.4.) te o igrokazu koji je bio samo jedna od točaka priredbe. Posebno je lijepo izrađen animirani film članica njihove likovne grupe pod naslovom Regoč.

 

 

Sudionici projekta iz OŠ Šestine morali su uzeti junake priča i opisati ih te sastaviti enciklopediju slavenske mitologije iz koje je Ivana Brlić-Mažuranić uzimala likove koje je strasno utkivala u svoje priče. U OŠ Špansko-Oranice osmišljavali su stripove, sastavili rječnik nepoznatih riječi s objašnjenjima i crtali važnije predmete iz Ivanine knjige Priče iz davnine. Učenici OŠ Horvati su se istaknuli nečim neobičnim, izradom lutaka na temelju opisa likova iz priča. OŠ Malešnica doprinijela je projektu svojim dječjim dramskim igrokazom na temelju romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Naša škola, OŠ Jure Kaštelana izvela je svoj dio projekta koji je opisala knjižničarka Ines Obad zabavljajući se u igri escape room Ključ iz davnine pri posjetu Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici te obrađivanjem slikovnice Menažerija kojoj je, dakako, autor Ivana Brlić-Mažuranić, a dodani su i likovni radovi likovne grupe nižih razreda koju vodi učiteljica Jasna Ilijaš-Zergollern. Umjetnici OŠ Petar Zrinski naslikali su “pričajuće plakate“ i izrađivali maštovitu lektiru iz vrećice. Škola koja se proslavila plakatima, portretima, šeširima, heklanim bjesovima i vrećicom s velikim dubom u Šumi Striborovoj bila je OŠ Granešina. Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića osmišljavali su plakate, umne mape, pa čak i igre s pitanjima vezanim uz bajke. Učenici OŠ Vladimira Nazora obilježili su dan Ivanina rođenja školskom priredbom igrokazima s tematikom Ivaninih djela. OŠ Ljubo Babić iz Jastrebarskoga provela je su projekt stripovima i kratkometražnim filmićem o životu naše spisateljice, s naglaskom na njezin boravak u Jastrebarskom. 

 

Projektom se učenici zbližavaju  s jednom od najvažnijih

hrvatskih književnica i pokazuju stvaralaštvo razmišljanja

svojom glavom (ne umjetnom  inteligencijom) s ciljem

uspoređivanja postupaka likova sa svojim vlastitim

postupcima  što doprinosi kvalitetnom sazrijevanju i izgradnji

karaktera. Glavne su  autorice knjige Snježana  Tramburovski,

Vesna Zvečić, Renata Sudar i Sanja  Miloloža, no surađivalo je

mnogo drugih mentora i autora iz različitih škola diljem RH, ali

i BiH. Sve su škole, mentori i autori popisani na kraju zbornika

 

MEĐUŠKOLSKI ODJECI

U poglavlju Međuškolski odjeci saznajemo vrlo mnogo o životu Ivane Brlić-Mažuranić budući da čak 6 škola imenjakinja u Hrvatskoj nosi ime Ivana Brlić-Mažuranić te sve one u jednom videozapisu obuhvaćaju činjenice o njihovu razredu, školi i kako je škola dobila ime, no ipak ponajviše o podatcima iz života naše svjetski poznate spisateljice. Ovaj međuškolski projekt pod nazivom IBM mreža pokrenula je OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Prigorje Brdovečko, točnije njihova knjižničarka Katarina Šilović.

OŠ Rudeš iz Zagreba pokrenula je projekt Čarolija Ivaninih bajki u kojem su se povezale partnerske zagrebačke škole OŠ Marije Jurić Zagorke i OŠ Središće i tri škole iz Bosne i Hercegovine. Učenici su oživjeli Ivanu Brlić-Mažuranić kroz jedinstvenu vremensku lentu svih važnijih događaja u Ivaninu životu, plakatima i crtežima te animiranim filmom kojemu je urednički dodan i audiozapis priče Sunce djever i Neva Nevičica u izvedbi glumice Marije Kohn. 

 

IZVANŠKOLSKI ODJECI

U zborniku se još nalazi i “izvanškolski dio“ gdje možete naći Liliemsov spot pjesme Vrtlog (Potjeh) na hrvatskome i The Whirl na engleskome jeziku, umjetnički portret Potjeha koji je izradio akademski umjetnik i profesor Tomislav Tomić te pjesmu profesorice Sanje Milolože Nije. Liliems je predstavljen i u zborniku Iskrice mašte, s naglaskom na suradnju preminule likovne umjetnice i pjesnikinje Ive Milolože s njezinom majkom Sanjom i profesorom Markom Jašekom koji je zaslužan za glazbeni dio zbornika.

Prolazeći povezanim svjetovima stvarnosti i životnih bajki spoznali smo vrijednosti hrvatske kulturne baštine koja nam je ostavljena. Moramo naučiti poštivati taj neizbrisiv dar našoj povijesti i pobrinuti se da ga očuvamo sljedećim generacijama, da ga otmemo zaboravu. To smo učinili i ovim projektom mrežnog zbornika. Pokazalo se da su učenici svih škola bili zainteresirani za projekt kojim se obilježavala 150. obljetnica rođenja naše spisateljice. Projekt nije bio obvezan, on je bio željen. Učenici su jednostavno bili nadahnuti Ivaninim pisanjem, pa tako tijekom izradbe i rada nije nedostajalo zabave i smijeha. Teško je vjerovati, ali ako još uvijek niste pročitali ni jedno Ivanino djelo, predlažem vam skorašnji posjet knjižnici. Jer ipak, to je naša, hrvatska, jedna i jedina Ivana Brlić Mažuranić, autorica najprevođenijega djela hrvatske književnosti. Šegrta Hlapića, naravno!

Za pristup mrežnom zborniku klikni ovdje. 

Josip Škof, 7. b, foto: SM

Sve objave iz rubrike Povratak na naslovnicu

NAJNOVIJE

Medijski kutak

Školska himna

Strahomatika (Film)

Kaštelanci državni prvaci u badmintonu

Medijski retrovizor

Pjesma živom pjesniku

Svijet Kaštelanaca

Borna čestita 50. rođendan škole

Pozdrav osmaši

Posebni suradnici

Lucijan i Oka