OVA SE KNJIGA POŽURILA SA SUNCEM DA NAS RAZVESELI

7. 11. 2024. | Izdvajamo, Kultura i odrastanje

Prikaz mrežne knjige Odjeci Ivanini iz edicije Obljetnice

UZ 150. ROĐENDAN IVANE BRLIĆ-MAŽURANIĆ

 

Drugi Ivanin mrežni zbornik u izdanju Društva profesora

hrvatskoga jezika, ovaj put s partnerima OŠ Sračinec

i OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica, bogata je zbirka

fotografija likovnih radova, uporabnih predmeta, književnih

i multimedijskih tekstova na 230 stranica sa zajedničkim

nazivnikom: maštovitim svijetom Ivane Brlić-Mažuranić.

Knjizi je dodan i kratkometražni crtić Šuma Striborova

Ane Despot, a posebno je atraktivna naslovnica s Ivaninim

portretom učenice 7. r. OŠ Sračinec Izabele Jakić. Glavna je

urednica zbornika Sanja Miloloža, prof., izv. savjetnica

 

Jeste li ikada zavirili u svijet bajki? A u svijet Ivaninih bajki? Vjerujte mi na riječ, svidjet će vam se. Čitanjem njezinih priča, obogatit ćete svoj rječnik i razumjeti važnost čitanja za društveni i obrazovni rast. Čitanje knjiga I. Brlić-Mažuranić promiče se i na mreži, a tu važnu ulogu ima edicija Obljetnice Društva profesora hrvatskoga jezika (DPHJ).

Nakon prvog zbornika Iskrice mašte, dobili smo i drugi – Odjeci Ivanini, ovaj put u izdanju DPHJ-a i dviju glavnih partnerskih škola OŠ Sračinec i OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica objavljen u listopadu 2024. Na toj je knjizi radilo mnogo marljivih škola iz raznih dijelova Hrvatske. Uredila ju je Sanja Miloloža iz OŠ Jure Kaštelana koja je i jedna od četiriju glavnih autorica uz Snježanu Tramburovski iz OŠ Sračinec, Vesnu Zvečić i Renatu Sudar iz OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica.

Kako je zbornik strukturiran? Nakon Predgovora – Školski odjeci, Međuškolski odjeci i Izvanškolski odjeci. Na kraju je dodan popis svih škola sudionika, mentora i autora. Knjiga završava recenzijom izv. prof. dr. sc. Tanje Kuštović i animiranim filmom Šuma Striborova Ane Despot. Sve u svemu – 230 stranica.

 

ŠKOLSKI ODJECI

Najopsežniji dio zbornika obuhvaća rezultate aktivnosti svih partnerskih škola koji su proizvod pojedinačnih škola. Kratko ih predstavimo.

Učenici OŠ Sračinec, vjerojatno jedna od najmarljivijih i najmaštovitijih škola, pisali su maštovite priče u koje je Ivana ulazila kao lik, posjetili su Ivaninu kuću bajki u Ogulinu, slikali njezine portrete od kojih jedan krasi i lijepu naslovnicu zbornika, crtali neke događaje iz Ivaninih djela, animirali kratke crtane filmove, čitali Croatian Tales of Long Ago i sastavili rječnike nepoznatih riječi iz djela na engleskome jeziku. Od toga su napravili svoj školski projektni mrežni zbornik S Ivanom kroz svijet bajki vezan za poticanje čitanja koji potpisuje Snježana Tramburovski čiji su dijelovi ušli u Odjeke Ivanine. Učenici OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Virovitice predstavili su svoj godišnji projekt, školski časopis Hlapić s retrospektivnim fotografskim nizom svih naslovnica te učeničke radove: raznolik niz slika, plakata i članak o proslavi Dana škole na Ivanin rođendan s uspješnim igrokazom. Posebno je lijepo izrađen animirani film Regoč. Voditeljice su tog velikog projekta u koji je bila uključena cijela škola Vesna Zvečić i Renata Sudar.

 

 

Ostali suradnici nisu imali tako velike projekte, ali su na razini škole provodili također vrlo važne aktivnosti koje su prikazane u zborniku.

Učenici iz OŠ Šestine opisivali su junake priča i sastavljali enciklopediju slavenske mitologije iz koje je Ivana Brlić-Mažuranić uzimala likove koje je strasno utkivala u svoje priče. U OŠ Špansko-Oranice osmišljavali su stripove, sastavili rječnik nepoznatih riječi s objašnjenjima i crtali važnije predmete iz Priča iz davnine. Učenici OŠ Horvati su se istaknuli izradom lutaka na temelju opisa likova iz priča. OŠ Malešnica doprinijela je projektu svojim dječjim dramskim igrokazom na temelju romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića. OŠ Jure Kaštelana za ovaj drugi zbornik prilaže izložbu starih izdanja Ivaninih djela, trag o sudjelovanju na escape roomu Ključ iz davnine u NSK, o veseloj obradi slikovnice o životinjama Menažerija i likovne radove likovne grupe nižih razreda. Umjetnici OŠ Petar Zrinski naslikali su “pričajuće plakate“ i izrađivali maštovitu lektiru iz vrećice, a pripremali su se i za scenski izraz Lidrano. OŠ Granešina proslavila se plakatima, portretima, šeširima, heklanim bjesovima i vrećicom s velikim dubom u Šumi Striborovoj. I učenici
OŠ Ivana Gorana Kovačića osmišljavali su plakate, umne mape, pa čak i igre s pitanjima vezanim uz bajke. Učenici OŠ Vladimira Nazora obilježili su dan Ivanina rođenja uspješnom tematskom školskom priredbom. OŠ Ljubo Babić iz Jastrebarskoga provela je projekt sa stripovima i kratkometražnim filmićem o Ivaninu životu, s naglaskom na njezin boravak u Jastrebarskom.

 

MEĐUŠKOLSKI ODJECI

Ovdje se prikazuje međuškolska suradnja između šest osnovnih škola u Hrvatskoj koje nose ime Ivane Brlić-Mažuranić pod nazivom IBM mreža koju je pokrenula OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Prigorje Brdovečko, točnije njihova knjižničarka Katarina Šilović. Priložen je videozapis s činjenicama koje učenici govore o njihovu razredu, školi i kako je škola dobila ime, no ipak ponajviše o podatcima iz života književne slavljenice.

OŠ Rudeš iz Zagreba pokrenula je projekt Čarolija Ivaninih bajki u kojem se povezala s dvije partnerske zagrebačke škole OŠ Marije Jurić Zagorke i OŠ Središće i tri škole iz Bosne i Hercegovine. Učenici su oživili Ivanu Brlić-Mažuranić kroz jedinstvenu vremensku lentu svih važnijih događaja u njezinu životu, plakatima i crtežima te animiranim filmom kojemu je urednički dodan i audiozapis priče Sunce djever i Neva Nevičica u izvedbi Marije Kohn.

 

IZVANŠKOLSKI ODJECI

Ovaj dio donosi glazbeno-književno-likovnu suradnju izvan škole.Riječ je o grupi Liliems s pjesmom Vrtlog (Potjeh) na hrvatskome i inačici The Whirl na engleskome jeziku. Autori su Marko Jašek (glazba), +Iva Miloloža i Sanja Miloloža (tekst) i Zoran Jašek (aranžman). Tako se priča o Potjehu, koji se ovdje i u engleskoj inačici zove Potjeh, a ne Quest (kako je prevedeno prije 100 godina u prvom izdanju Croatian Tales of Long Ago) nastavlja i na području glazbe, s izvrsnim vokalisticama Lanom Perežom i Emom Imper.

Akademski slikar Tomislav Tomić autor je portreta Potjeha za naslovnicu debitantskog albuma grupe Liliems, a zanimljivo je da se i u spotu pjesme Vrtlog pojavljuje knjiga Priče iz davnine koju pjevačica lista: tu je knjigu ilustrirao upravo Tomić. Fotografija s izložbe Priče iz dubine podsjeća na izložbu Ive Milolože posvećenu I. B. Mažuranić održane u Podsusedu 2019. godine na čijem je na otvorenju Ema Puček (Imper) u pratnji profesora Jašeka na klaviru prvi put izvela Liliemsove pjesme Vrtlog i Priče iz dubine.

Na kraj uvrštena je uredničina lirska pjesma potaknuta Ivaninim oduzimanjem vlastita života Nije.

 

Bogata mrežna knjiga koja se požurila sa suncem da nas razveseli

Uz sva bogatstva sadržaja koje smo naveli, ovaj je zbornik možda najvažniji baš po tome što je u cijeloj Hrvatskoj poticao učenike da se zbliže s najpoznatijom hrvatskom književnicom i pokažu koliko su dobri u stvaralaštvu i razmišljanju svojom glavom (ne umjetnom inteligencijom), što su uspoređivanjem postupaka likova sa svojim vlastitim postupcima sazrijevali i izgrađivali svoj karakter. Možda bismo ga najbolje mogli opisati riječima recenzentice Tanje Kuštović: „Da citiram riječi same književne slavljenice: ‘Kad si sretan, i sunce za tobom žuri!’ Tako je i ova knjiga požurila da nas razveseli i da nam poticaj za nova traženja ili lutanja pričama Ivane Brlić Mažuranić.“


Za pristup mrežnom zborniku klikni ovdje. 

Josip Škof, 7. b, foto: SM

Sve objave iz rubrike Povratak na naslovnicu

NAJNOVIJE

Medijski kutak

Školska himna


Kaštelanov vremeplov

Strahomatika (Film)

Kaštelanci državni prvaci u badmintonu

Medijski retrovizor

Pjesma živom pjesniku


Svijet Kaštelanaca

Borna čestita 50. rođendan škole

Pozdrav osmaši

Posebni suradnici

Lucijan i Oka